Tegyünk rendet a Goji bogyó körül!
A Goji-bogyó (latin neve Lycium barbarum) egy 2-3 méter magasra növő, elhajló ágrendszerű, lombhullató, évelő bokor, amely a burgonyafélék családjába tartozik. Egylaki növény, azaz nem igényel külön porzófát. A talajjal szemben igénytelen. Szereti a napot. Szaporítása inkább dugványról, mert a magvetéssel bizonytalan. Virágai nyáron élénk lilás színűek, augusztustól októberig, piros bogyókat terem. És ebben van a lényeg: mert ezek a bogyók hosszú életet és jó közérzetet biztosítanak, immunerősítő, erőt adó, kitartóképességet növelő, fiatalságot és szépséget megőrző, egyszóval „a boldogság bogyója”.
Fogyasztása leginkább aszalva ajánlott. Fantasztikus mennyiségű vitamint tartalmaz. Aszalvány esetén reggel és este 15 szemet el kell szopogatni, így a leghatékonyabb.
Ázsiából, mint dísznövény került Európába, de igénytelenségének köszönhetően gyorsan meghonosodott.
Csakhogy ebből a Lycium növényből több faj is létezik, több mint 100 alfajjal. Sokukat alig lehet megkülönböztetni egymástól. Ebből is adódhat a káosz.
Itt van mindjárt a Lycium Chinense Miller, ami sokkban hasonlít a mi Goji-bogyónkra, de hatóanyagból jóval kevesebbet tartalmaz.
Amelyik a számunkra fontos, ő a Lycium barbarum vagyis a hosszú élet gyümölcse. Benne azonosítottak a kutatók egy csomó olyan tápanyagot, ami segít az embereknek, hogy hosszabb és egészségesebb életet éljenek.
No de, van a Lycium europaeum is: Ő egy vadonélő tövises bokor. Kis, húsos levelei lándzsa alakúak, méretben és színben is eltér a Lycium barbarumtól, a levélnek nincs nyele. A virága lilás. Termése vörös, enyhén mérgező lehet. Néhány szem az érett gyümölcséből nem okoz semmilyen hatást, sokat fogyasztva enyhe mérgezés tünetei lépnek fel.
És találtam még egy fajt a Lycium halimifolium-ot, ez a növény gyakorlatilag mindenben egyezik a két jótékony hatású fajjal, csupán gyümölcse kisebb, nem olyan bőtermő, és a levelei hosszúkásabbak. Nálunk minden gondozatlan út,-erdőszéleken, öreg temetőkben és vasúti töltéseken gyakori.
A Licium növényfajta azonosításával kapcsolatban kevés az információ az Interneten, viszont az áldásos hatásairól annál több. Azt, azért szögezzük le, hogy ebben a témában a kereskedők érdeke ellentétes a vásárlókéval. Akinek az elsődleges a hatóanyagból adódó eladhatóság, az kevésbé foglalkozik a növény botanikai kilétével.
Én is egy csomót kutakodtam a növény mivoltát illetően, de egyértelműsítő oldalt vajmi keveset találtam. Lehetséges, hogy ez a gyógyhatásokkal -okkal - felruházott növény, mifelénk mindez idáig még nem vált komolyabb vizsgálódás tárgyává.
Azért a farkasbogyó- mert, hogy így is hívják- nevelését illetően van saját tapasztalatom is.
Az, hogy termeszthető a mi éghajlatunkon is, az biztos hisz nekem is van több tövem, de még csak 2 évesek. Előző évben már a kicsi lila virágait is megmutatta és kevés termésem is volt.
Takarás nélkül átvészelte a telet a kemény -19 C-fokokban. Minden kerti talajon jól fejlődik. Szereti a napos, félárnyékos helyet. Erőteljes növekedésű az enyéim már elérték a 3 m magasságot.
Eddig szólt a saját tapasztalatom.
|
Enyém már 3 éves (goji barbárum) ként vettem Auchanban, de eddig még sosem virágzott.Apróbb levelü.Folyton csak nöl.Hosszú ágai
lehajlanak,(bújtatja magát) szaporodik.Már több növényem van de egyik sem virágzik.Mi lehet az oka?